Все, що ви хотіли знати про МФО

Все, що ви повинні знати про МФО


Блог з фінансової грамотності — спецпроект ТОВ Мілоан, в якому ми відкриємо усю правду про мікрокредитування в Україні, розповімо корисні лайфхаки по формуванню особистого та сімейного бюджету, і допоможемо уникнути необдуманих позик, боргових ям та зіпсованої кредитної історії.

Трішки про історію МФО

Світова мікрофінансова система була створена однією людиною, яка хотіла допомогти бідним бангладешцям стати трохи багатшими. Мухаммед Юнус, засновник «Grameen Bank» — першої мікрокредітної організації, зрозумів, що банківська система кредитування недосконала, адже дає гроші лише тим, хто може поручитися за повернення, а конче потрібні вони — бідним людям Бангладешу, які саме не можуть підтвердити свій дохід .

Його ідея полягала в підтримці малого бізнесу. На той момент це була ручна праця, завдяки якій співвітчизники могли б заробити собі на життя. Перша позика в світі складала 27 доларів. Її отримала жінка, що виготовляє меблі з бамбуку, а засновник системи мікрофінансування в майбутньому удостоївся Нобелівської премії миру, за внесок в боротьбу з бідністю.

Всього за 30 років у світі з'явилося понад 7000 мікрофінансових організацій, які обслуговують 16 млн осіб. Ідея була ефективною, затребуваною і зайняла тверду позицію у фінансовому світі.

Важливе про роботу мікрофінансових компаній в Україні

В Україні поняття "мікрокредит" з'явилося в 2011 році. І якщо засновник усього мав на увазі систему "дай людині вудку, а не рибу", то наразі вона працює в зворотному напрямку. МФО України рятують якраз в тих випадках, коли потрібно терміново перехопити кілька тисяч до зарплати, не звертаючись до банку та його кредита, з поручителями і довідками (але детальніше це ми обговоримо в іншій статті).

А що ж робити з великим відсотком? "365% річних!" голосять ті, хто бачить 1% на день. Нічого. Ці позики — короткострокові — а на короткий термін відсотки зовсім невеликі. І якщо у вас не вчасно порвалися зимові чоботи, а до зарплати ще тиждень, вам буде цілком вигідно взяти пару тисяч гривень в МФО, заплативши в підсумку набігли 1-1,5% за день.

У більшості компаній умови і процес оформлення позики прості й зрозумілі. Мікрокредит може отримати будь-який громадянин країни від 18 і приблизно до 70 років, без довідки про доходи або офіційного працевлаштування. Та й сама система роботи сумлінних МФО максимально прозора — на сайтах є калькулятори, які покажуть % виплати за вибраний термін, а клієнт підписує електронний договір і бачить суму пені за прострочення та усі ризики.
Звісно, що договір потрібно читати максимально уважно, зовсім скоро ми приготуємо для вас найдетальніший гайд по кредитному договору у МФО.

5 фактів, які ви зобов'язані знати про МФО

1
Ми не даємо мікропозики, коли хтось приносить нам копію вашого паспорта
2
У нас немає гіпнотизерів, які змушують людей брати більше, ніж вони планували
3
Ми не передаємо ваші номери для рекламних дзвінків
4
Повідомлення від нас приходять тільки тим, хто на них підписався
5
Так, гроші віддавати доведеться. (Чому хтось взагалі вирішив інакше?)

А от і висновки

При правильному та уважному підході пропадають усі сумніви про чесність та адекватность відсотка, який пропонує МФО. Якраз для того, щоб ви були озброєні найактуальнішими знаннями про світ кредитування, був створений наш Спецпроект про фінансову грамотність.

Щотижня ми будемо публікувати складне про фінанси простою мовою, а ви неодмінно почнете глибоко розбиратися у темі мікрокредитів.

Також щось цікаве